3D tisk v letectví3D tisk je opravdu revoluční technologie, jejíž výhody lze pozorovat v celé škále oblastí. Jednou z nich je i letecký průmysl, kde díky rozmachu 3D tisku došlo k výrazným úsporám. Protože letecká doprava musí být opravdu spolehlivá, může vám být ihned jasné, že se z pohledu 3D tisku nemáte čeho obávat, když jej byly schopni i v tomto oboru uplatnit světoví inženýři.

Protože letecké přepravy využívá čím dál více osob, hledají společnosti způsoby, jak na přepravě výrazně ušetřit. Především v Asii se dá předpokládat významný nárůst lidí, kteří letadla k cestování využívají. Na tomto trhu však působí mnoho společností a konkurence je mezi nimi tvrdá. Některé společnosti se tak vydaly cestou úspor. Pokud dokáží vyrobit letadlo levněji než jejich konkurence, budou moci samozřejmě nabídnout i levnější letenky a tímto způsobem přilákají mnohem větší množství potenciálních zákazníků.

Snížení hmotnosti i výrazná úspora odpadního materiálu

Vědci na Notrhwesternské univerzitě tak prokázali, že součástky do letadla, které se vyrobí na 3D tiskárně, mohou snížit celkovou hmotnost až o 7 %. Také se sníží negativní dopad na životní prostředí, jelikož se uspoří značná část odpadu, kterou jinak představuje hliník, titan nebo například nikl. Pro vaši představu, aby mohla být vyrobena součástka o hmotnosti 1 kg, musí být použito celkem 10 kg surového materiálu, který se postupně opracuje a samozřejmě i generuje odpad. Významný dopad má také redukce hmotnosti. Nemusí vám to připadat mnoho, ale na letadle vážícím několik tun se tato úspora rozhodně projeví.

V současné době tak Airbus spolupracuje s největším výrobcem 3D tiskáren ve světě - se společností Stratasys. Ta by pro něj měla vyrobit více než 1 000 nových součástech k novému modelu. Určitě bude zajímavé sledovat, jak se tento trend bude v dalších letech vyvíjet.