3D tiskárna3D tiskárna je zařízení, které zhotovuje 3D výrobky. Pokud si chcete něco ve 3D vyrobit, máte dvě možnosti. Zaprvé si můžete najít firmu, která provozuje 3D tiskařské centrum a výrobek si tam nechat zhotovit. Zadruhé si 3D tiskárnu můžete pořídit domů. Není to sice nejlevnější řešení, pokud ji však budete používat pravidelně, velmi pravděpodobně se vám investované peníze brzy vrátí zpět. Navíc v této činnosti najdete třeba i novou zálibu.

Jak si vybrat 3D tiskárnu

Na trhu dnes můžete vybírat z mnoha typů 3D tiskáren. Doba, kdy byla dostupná pouze jedna tiskárna, s omezenými funkcemi a za vysokou cenu, je dnes již naštěstí minulostí. Pokud však tiskárnu na 3D výrobky vybíráte, měli byste se pečlivě zaměřit na to, zda splňuje vaše očekávání, a její koupi si dobře promyslet. Mezi rozhodovací faktory pro pořízení 3D tiskárny tak patří například, zda se jedná o otevřený nebo uzavřený design, jaká je velikost tiskové plochy, jaké tiskárna využívá materiály nebo jaké s ní mají ostatní uživatelé zkušenosti.

Open source nebo uzavřený design

Zda je tiskárna open source je por vás důležité především z důvodu, že k takové tiskárně bude dostupná veškerá nezbytná dokumentace včetně informací jak takovou tiskárnu sestavit. Náhradní díly tedy pro takovou tiskárnu seženete mnohem snadněji než pro tu, která je vyrobena v uzavřeném designu.

Velikost tiskové plochy 3D tiskárny

Není nutné mít vždy co největší plochu na tisk. Často to jsou jen zbytečně vynaložené peníze. Ne všemi materiály je totiž možné tisknout na velké plochy. Navíc čím je větší výrobek, tím se zvyšuje spotřeba materiálu a také tím více času stráví tiskárna jeho zhotovením. Ideální je investovat do tiskárny s tiskovou plochou maximálně 30x30 cm. Můžete si jich pořídit i více a jednotlivé produkty spojovat, vyjde vám to určitě finančně výhodněji.

Materiály pro 3D tisk

V neposlední řadě se při výběru 3D tiskárny řiďte materiály, se kterými konkrétní model pracuje. Každá tiskárna by měla podporovat materiály ABS a PLA. Existují samozřejmě i další, které však už nejsou tak podstatné. Zde už záleží na vašich konkrétních preferencích.