vícebarevný 3D tisk3D výrobky dnes nutně nemusí být jednobarevné, ale současné moderní 3D tiskárny už dokážou tisknout pohodlně i z více barev či materiálů. Taková tiskárna sice vyžaduje vyšší investici, do budoucna se ale určitě vyplatí. Navíc uživatelům při tisku otevírá nové možnosti. Vícebarevný či vícemateriálový tisk je známý už delší dobu, ale až v posledních měsících se začíná mezi zájemci více rozšiřovat.

velkoformátový 3D tiskVelkoformátový 3D tisk je stále hudbou budoucnosti, ačkoliv některé tiskárny již jsou vybavené dostatečně velkou tiskovou plochou a jsou tedy schopné zhotovit větší výrobky. Tyto tiskárny jsou však většinou už dražší na pořízení a ne každý si tak jejich koupi může dovolit. Jestliže chcete zhotovovat větší výrobky doma na své tiskárně, nabízí se vám možnost jejich složení z více dílů, které postupně vytisknete.

jak si vybrat 3D tiskárnuChcete si pořídit svou vlastní 3D tiskárnu? Už vás nebaví navštěvovat 3D centra, když si chcete nechat něco vytisknout a v nich platit velké peníze za hotový výrobek. 3D tiskárny se rozlišují na mnoho typů. V první řadě bude samozřejmě hrát roli i cena zařízení. U 3D tiskárny nelze říci, že na ceně nezáleží, jelikož se dají koupit tiskárny za 16 000, 30 000 Kč, 50 000 Kč i více tisíc korun. Výběr byste rozhodně neměli podcenit, protože zařízení vám vydrží funkční i několik let.

historie a současnost 3D tisku3D tisk rozhodně není technologie stará desítky let. Její historie se začala psát až ve druhé polovině 20. století, konkrétně v roce 1986, kdy si Charles Hull nechal patentovat technologii stereolitografie. Jedná se o metodu, která se používá k vytváření objektů pomocí postupného vytvrzování polymerů. Využívá se při tom různých vlnových délek - nejčastěji však UV záření. Stereolitografie spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru.

3D tisk v letectví3D tisk je opravdu revoluční technologie, jejíž výhody lze pozorovat v celé škále oblastí. Jednou z nich je i letecký průmysl, kde díky rozmachu 3D tisku došlo k výrazným úsporám. Protože letecká doprava musí být opravdu spolehlivá, může vám být ihned jasné, že se z pohledu 3D tisku nemáte čeho obávat, když jej byly schopni i v tomto oboru uplatnit světoví inženýři.

Co to je 3D tisk3D tisk je označení pro proces, při kterém vznikají trojrozměrné objekty. K tomuto zhotovování se využívá speciální zařízení - 3D tiskárna, vhodné materiály a technologie. Tisk je provádí po vrstvách a je řízen elektronicky dle programové předlohy. 3D tisk je proces, při němž se digitální předloha (3D model) mění na fyzický model.

co vyrobí 3D tiskárnaDnešní moderní 3D tiskárny dokáží vyrobit téměř cokoliv. Až byste se divili, k čemu všemu je můžete využít. Na 3D tiskárnách se běžně vyrábějí náhradní díly, lidské postavičky a obličeje, zmenšeniny různých staveb, automobily nebo spousta dalších předmětů. Celé kouzlo se skládá jen v namodelování předmětu, který chcete na tiskárně zhotovit. K tomuto účelu je možné využít jednak 3D skener, tak i si něco můžete namodelovat sami.