Co to je 3D tisk3D tisk je označení pro proces, při kterém vznikají trojrozměrné objekty. K tomuto zhotovování se využívá speciální zařízení - 3D tiskárna, vhodné materiály a technologie. Tisk je provádí po vrstvách a je řízen elektronicky dle programové předlohy. 3D tisk je proces, při němž se digitální předloha (3D model) mění na fyzický model.

V souvislosti s 3D tiskem se můžete setkat také se skutečností, že se jedná o additivní proces, což znamená, že se při něm přidává materiál. Mezi nejběžnější materiály patří plast, keramika či tekutý kov. Materiály pro 3D tisk se neustále vyvíjejí a je zde tedy mnoho prostoru na jejich rozšiřování.

Kde všude využijete 3D tisk

Na 3D tiskárně je díky tomu možné dnes vyrobit téměř cokoliv, od chybějících součástek a náhradních dílů přes módní doplňky až po dekorativní předměty do interiéru. 3D tisk dokáže opravdu úžasné věci, bohužel je pro mnohé z nás stále velmi drahý. Ačkoliv je mnohem dostupnější, než tomu bylo desítky let zpět. Samotné pořízení 3D tiskárny stojí pár tisíc korun a ani materiál není nejlevnější. Nehledě na to, že k tomu, abyste si na 3D tiskárně mohli opravdu něco kvalitního vyrobit, musíte mít už nějaké zkušenosti. Oblast využití 3D tisku se navíc stále rozšiřuje. O její historii a současnosti si můžete však přečíst více v tomto článku.

3D tisk na zakázku

3D tiskárnu si však nemusíte hned pořizovat domů, ale můžete si najít firmu, kde služeb 3D tisku využijete. Stačí do takové firmy přijít s vlastními nápady a navrhnutý výrobek si nechat jen vytisknout. Stejně tak si zde ale často můžete nechat poradit od opravdových specialistů, kteří se 3D tiskem každodenně zabývají. V obou případech však můžeme hovořit o 3D tisku na zakázku, jehož výsledkem je zcela unikátní výrobek. Na vlastní oči se tak můžete přesvědčit, že na 3D tiskárně je možné vymodelovat téměř cokoliv.