vícebarevný 3D tisk3D výrobky dnes nutně nemusí být jednobarevné, ale současné moderní 3D tiskárny už dokážou tisknout pohodlně i z více barev či materiálů. Taková tiskárna sice vyžaduje vyšší investici, do budoucna se ale určitě vyplatí. Navíc uživatelům při tisku otevírá nové možnosti. Vícebarevný či vícemateriálový tisk je známý už delší dobu, ale až v posledních měsících se začíná mezi zájemci více rozšiřovat.

Tisknout souběžně více barvami přináší uživatelům možnost vytvářet vizuálně atraktivnější modely. Kromě barev moderní 3D tiskárny často zvládají kombinovat i materiály s různými fyzikálními vlastnostmi, a to v jediném výtisku. Moderní 3D tiskárny využívají v této oblasti dvou základních vlastností - mají dvě nebo i více samostatných tiskových hlav nebo dokážou míchat materiál a ten dávkovat jedinou tryskou.

3D tiskárny s větším počtem hlav

Pokud má tiskárna více hlav, tak každá hlava nanáší jinou barvu či jiný materiál. Pohyb hlav je na sobě zcela závislý (hlavy se nacházejí na jednom pojezdu a mají mezi sebou konstantní rozestup) nebo jen částečně závislý (druhá hlava začne pracovat, jakmile první zaparkuje). Tiskový prostor je v takovém případě zmenšen o šířku přídavné tiskové hlavy. Problémem u takového 3D tisku je náročnější kalibrace, která musí být mnohem přesnější než u tiskárny s jednou hlavou. Rizikem je, že materiál v jedné hlavě bude tuhnout a ucpe trysku (zatímco se nebude nanášet) nebo že spustí horký materiál na model a tím ho znehodnotí.

Pokud tiskárna používá jednu hlavu a barvy si míchá, nemusíte ji složitě kalibrovat. Hrozí však vzájemná kontaminace materiálů a ucpávání při špatném nastavení. Mnoho problémů s vícebarevným 3D tiskem se však časem určitě vyřeší. Můžete tedy počkat, dokud takové 3D tiskárny nebudou lépe dostupné a bezproblémové, nebo si zakoupit zařízení, které je možné po čase upgradovat.